W dniach 18-19.02.2016 uczniowie klas I i II, uczniowie klas mundurowych(wojskowo – policyjnej) naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach taktycznych z elementami surviwalu na temat: ,,Przebywanie żołnierzy w warunkach zimowych na współczesnym polu walki’’.
Zajęcia rozpoczęły się w godzinach popołudniowych dnia 18 lutego od podania tematu , celu zajęć, wprowadzeniu w sytuację taktyczną i omówieniu warunków bezpieczeństwa. Dokonano także podziału organizacyjnego na drużyny szkoleniowe.
Następnie grupa wykonała marsz do rejonu wyjściowego (zajęć) gdzie uczniowie przystąpili do wykonywa czynności związanych z organizowaniem bytowania w warunkach zimowych. Trzeba było rozpalić ognisko, zbudować szałas , schronienie dla siebie a także wystawić ubezpieczenie rejonu i ochraniać wyznaczony teren; należało również ustalić i zapamiętać hasło.
W czasie realizacji tych przedsięwzięć ,,przeciwnik’’ działał – atakowały grupy dywersyjne, rozpoznawcze i lotnictwo. Podczas realizacji przedsięwzięć szkoleniowych „przeciwnik’’ min. porwał osobę z rejonu zgrupowania, którą później znaleźliśmy i ‘’odbiliśmy’’ z jego rąk. Noc minęła na ciągłym ruchu, ale też był czas na sen i posiłek w warunkach polowych.
Na zbiórce , podczas apelu wieczornego i przy ognisku wspominaliśmy rocznicę powstania Armii Krajowej (14.02.1942), kolejną rocznicę Żołnierzy Wyklętych (1.03) oraz wspomnienia z misji żołnierzy polskich w Afganistanie. Późna noc ułożyła znużonych szkolonych do krótkiego snu.
Ranek dnia następnego rozpoczął się od pobudki, porannej zaprawy fizycznej, toalecie porannej i śniadaniu. Była obowiązkowo ,,żołnierska kawa zbożowa z cukrem’’.
Po apelu porannym przystąpiliśmy do zajęć programowych podczas których instruktorzy sierż. Piotr; bosm. Marek; st.szer. Bartek omawiali i pokazywali praktycznie sposoby zdobywanie pożywienia i wody, ustawiać pułapki minowe, umieć zachować się po skażeniu i udzielać pierwszej pomocy medycznej w warunkach polowych.
Jednak istotnym elementem drugiego dnia zajęć było szkolenie z zakresu przygotowania i rozpalania ogniska za pomocą krzesiwa, które realizowane było w grupach dwuosobowych.
Wszyscy uczestnicy podczas zajęć występowali w barwach maskujących, łącznie z wychowawcą Panią Jolą i kierownikiem zajęć. Pogoda dopisywała, spadło trochę śniegu a w nocy i nad ranem trzymał lekki mróz. Takie warunki sprzyjały realizacji określonych zagadnień w tym marszu. Humory dopisywały mimo trudnych warunków pogodowych i wyzwań szkoleniowych dla szkolących się uczniów. Przebieg szkolenia udokumentowaliśmy aparatem fotograficznym i przedstawiliśmy na załączonych zdjęciach. W perspektywie mamy kolejne podobne zajęcia.