Człowiek ze swoją mową zrośnięty jest ciaśniej
Niż drzewo z ziemią. Jakże więc nie kochać baśni
Twego dzieciństwa mowo…
Tymi słowami z fragmentu „Poematu o mowie polskiej” Mieczysława Jastruna rozpoczęliśmy obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Prowadzący przypomnieli, że dzień ten obchodzony jest na świecie od piętnastu lat. Został proklamowany na 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku dla podkreślenia bogactwa różnorodności językowej świata i promocji wielojęzyczności, a także w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących, do których zalicza się 43 procent wszystkich aktualnie używanych.
Mając świadomość, że w obecnej dobie masowej emigracji z jednej strony, a z drugiej bezprecedensowo dynamicznego rozwoju elektronicznych mediów, zmieniających nasz sposób komunikacji, polonistki naszej szkoły postanowiły przyłączyć się do kampanii promujących polszczyznę oraz przyczyniających się do podnoszenia świadomości językowej. Z tego powodu w auli szkoły odbyło się Wielkie Dyktando, do którego przystąpili gimnazjaliści z: Trzebiatowa, Mrzeżyna, Gryfic, Karnic, Brojc, Drzonowa, Rewala, licealiści wyłonieni podczas półrocznej rywalizacji w konkursie ortograficznym „Potyczki z bykami”: Agata Arendarczyk, Kamila Nowacka, Martyna Baja, Adrianna Galewska, Jędrzej Błaszczak, zaproszeni goście: pani Marzena Domaradzka – redaktor naczelny Gryfickie.info, pani Bożena Górska– inspektor ds. oświaty Urzędu Miejskiego w Trzebiatowie, pan Andrzej Kuliberda – sekretarz Urzędu Miejskiego w Trzebiatowie, pan Piotr Żak – przedstawiciel Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury w Trzebiatowie oraz reprezentacja grona pedagogicznego naszej szkoły: pani dyrektor Jadwiga Jaworska, prof. Ryszard Wroński – nauczyciel przysposobienia wojskowego, prof. Zbigniew Kupczyk – nauczyciel geografii. Podczas gdy komisja sprawdzała dyktanda, gimnazjaliści mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu poprawności językowej w turnieju „Potyczki Językowe na Wesoło”, który był dla nich nie tylko sprawdzianem wiedzy, ale przede wszystkim dobrą, intelektualną zabawą i rozrywką.
Na zakończenie wręczono zwycięzcom statuetki, dyplomy, słodkie upominki oraz dwuzłotowe monety z wizerunkiem patrona szkoły Zbigniewa Herberta.
Poniżej prezentujemy wyniki:
Wielkie Dyktando
Kategoria gimnazjaliści:
1 miejsce – Warwara Sudnikowicz ( Gryfice)
2 miejsce – Barbara Kurowska (Gryfice)
3 miejsce – Maksymilian Patoła (Trzebiatów)
Kategoria licealiści:
1 miejsce – Kamila Nowacka ( IIIbc)
2 miejsce – Martyna Baja ( IIc)
3 miejsce – Agata Arendarczyk ( IIIbc)
Kategoria „dorośli”:
1 miejsce – pani Bożena Górska
2 miejsce – pani Jadwiga Jaworska
3 miejsce – pani Marzena Domaradzka
Turniej
I miejsce: – gimnazjum z Karnic
II miejsce – gimnazjum z Gryfic
III miejsce – gimnazjum z Rewala
IV miejsce – gimnazjum z Drzonowa oraz gimnazjum z Trzebiatowa
V miejsce – gimnazjum z Mrzeżyna
VI miejsce – gimnazjum z Brojc