GRAMY O NASZE ZDROWIE PSYCHICZNE to projekt edukacyjny Szkolnego Klubu Wolontariatu, który otrzymał dofinansowanie w wyniku konkursu o Mini granty na inicjatywy wolontariackie Korpusu Solidarności. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie POLITES ze Szczecina. Mini granty na inicjatywy wolontariackie sfinansowano z Korpusu Solidarności – Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego w Polsce na lata 2018 – 2030.
Dzięki wsparciu wolontariusze z naszej szkoły wraz z opiekunami w październiku mogli zakupić flipcharty, laminator, wizytowniki i inne materiały potrzebne do realizacji zaplanowanych zadań. Nasze zadanie polegało na przeprowadzeniu w pięciu szkołach w Trzebiatowie i Mrzeżynie oraz w Przedszkolu im. Słonia w Trzebiatowie rozmów o zdrowiu psychicznym, emocjach i relacjach, mini wykładów oraz zastosowaniu gry edukacyjnej stworzonej przez Fundację Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM w Warszawie.
W trzebiatowskich szkołach prowadzono różne inicjatywy związane ze zdrowiem psychicznym, między innymi 10 X 2024 odbył się happening ulicami miasta Trzebiatów razem dla zdrowia psychicznego, którego celem była promocja zdrowia psychicznego i zwrócenie uwagi na problemy natury psychicznej, z którymi zmaga się coraz więcej osób. Nasza inicjatywa Gramy o nasze zdrowie psychiczne zdecydowanie odpowiedziała na lokalne potrzeby. Mamy nadzieję, że dzięki zrealizowaniu zadań wspierających dobrostan dzieci i młodzieży, ich zdrowie psychiczne, empatię i wrażliwość na potrzeby innych osiągnęliśmy zainteresowanie problematyką, zwrócenie uwagi uczniów na potrzeby swoje i innych oraz możliwości uzyskania wsparcia w trudnych sytuacjach. Nasze spotkania jeszcze bardziej uwidoczniły w jak wielkim stopniu młode pokolenie zmaga się z trudnościami emocjonalnymi, nieumiejętnością radzenia sobie z problemami, czy szukaniem pomocy. Dzięki rozmowom i zastosowaniem gry edukacyjnej wypracowaliśmy metody radzenia sobie z trudnościami, sposoby reagowania i wspierania innych w trudnych doświadczeniach. Podczas pracy uczniowie, którzy początkowo stronili od współpracy, zaczęli współdziałać, nastąpiła pełna integracja. Dzięki podjętej inicjatywie promowaliśmy wolontariat szkolny w najbliższym środowisku. Nasza praca wskazuje również na wielką potrzebę podejmowania rozmów i innych działań z dziećmi i młodzieżą w zakresie zdrowia psychicznego i wszelkiego wsparcia. Uczniowie, którzy uczestniczyli w naszych działaniach byli zadowoleni. Wykazali się wielką pomysłowością i zaangażowaniem. Wszystkie szkoły otrzymały od nas grę edukacyjną Zagraj dla Zdrowia Psychicznego, wraz z instrukcją do dalszej pracy.
Opiekunowie SKW
Aneta Cirocka
Mariola Kamińska
Anna Prętka