W ramach projektu edukacyjnego „Dzieci z Kamp” uczniowie klasy pierwszej pod opieką pani profesor Anny Kupczyk i pani profesor Joanny Żoły, odwiedzili naszych zachodnich sąsiadów. Projekt „Dzieci z Kamp” już po raz trzeci realizowany był w dwóch miejscach – w Berlinie i na wyspie Uznam. Stolicę Niemiec poznawaliśmy w towarzystwie wolontariuszy z koła młodzieżowego Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. Przyświecała nam idea łączenia wydarzeń historycznych z poznawaniem współczesnego oblicza Berlina. Poznaliśmy siedzibę parlamentu i punkt widokowy Reichstagu, stadion olimpijski i „złotą” kaplicę, schron przeciwlotniczy dla matek z dziećmi i atrakcje turystyczne centrum stolicy Niemiec. Mimo napiętego programu nie zabrakło czasu na samodzielne poznawanie miasta i odkrywanie kulinarnych smaków tej wielokulturowej metropolii.
Druga część spotkania odbyła się w Ośrodku Edukacji i Spotkań Młodzieży Golm w Kamminke na wyspie Uznam. Wydarzenia z czasu II wojny światowej analizowaliśmy ze szczególnym uwzględnieniem akcji ewakuacyjnej dzieci z terenów zagrożonych działaniami wojennymi tzw. „Kinderlandverschickung”. Poznaliśmy również historię cmentarza na wzgórzu Golm, gdzie spoczywają szczątki ofiar drugiej wojny światowej ze Świnoujścia i okolic.
W kreatywnej części zajęć uczestnicy projektu tworzyli obraz wojny i pokoju przy pomocy barw, kształtów i słów. Wieczorne zajęcia teatralne służyły integracji grupy i pozwalały rozwijać kreatywność. Szkoliliśmy również języki obce. Cały program realizowany był po niemiecku lub po angielsku. W czasie wolnym zwiedziliśmy piękne miejscowości nadmorskie: Świnoujście, Alhbeck i Heringsdorf. Projekt zakończyliśmy 5 marca 2016 r. udziałem w uroczystości odsłonięcia kamieni pamiątkowych nad jeziorem Resko Przymorskie. Kolejna edycja projektu obejmującego pobyt w Berlinie i na wyspie Uznam już w przyszłym roku. Wyjazd jest bezpłatny i biorą w nim udział głównie uczniowie klas pierwszych.