Pedagog – koordynuje w szkole pomoc psychologiczną i pedagogiczną, której celem jest wspomaganie rozwoju psychicznego młodzieży oraz efektywności uczenia się uczniów. Czyni to głównie poprzez rozmowy z uczniami, współdziałanie z nauczycielami, rodzicami, organami szkoły oraz instytucjami pozaszkolnymi działającymi na rzecz dzieci i młodzieży.
Kliknij w poniższy link i dowiedz się więcej
Drogi Uczniu!
Pedagog szkolny jest rzecznikiem praw dziecka na terenie szkoły. Możesz się do niego zgłosić z każdą sprawą, którą chcesz się podzielić lub, z którą sam nie potrafisz sobie poradzić.
Pamiętaj! Nie każdy problem rozwiąże się sam i nie z każdym będziesz umiał sobie poradzić bez wsparcia osób dorosłych. Szukaj pomocy u specjalistów!
Oto niektóre ważne kontakty przydatne w prawach trudnych:
- Ośrodek Pomocy Społecznej w Trzebiatowie
ul. Muzealna 5
Telefon : 91 38 73 132
- PUNKT INFORMACYJNO – KONSULTACYJNY
- PUNKT SPECJALISTYCZNEGO PORADNICTWA DLA OSÓB DOZNAJĄCYCH PRZEMOCY
- Punkt Informacyjno – Kosultacyjny przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Trzebiatowie, w dobie pandemii udziela porad i wsparcia w formie telefonicznej i zaprasza:
1. Osoby uwikłane w problemy związane z nadużywaniem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych, uzależnieniem lub współuzależnieniem – w każdy PIĄTEK w godzinach 15.00 – 18.00.
Specjalista pozostaje do Państwa dyspozycji pod nr telefonu 535629927. - 2. Osoby uwikłane w przemoc w rodzinie i z problemami opiekuńczo – wychowawczymi, potrzebujące wsparcia i konsultacji ze specjalistą przeciwdziałania przemocy – w każdy WTOREK od godzinach 14.00 do 17.00. Specjalista Stanisława Wierzbicka pozostaje do Państwa dyspozycji pod nr telefonu 535629927
- 3. Osoby potrzebujące porady prawnej w każdy PONIEDZIAŁEK w godzinach 16.00 do 19.00. Specjalista radca prawnym Marcinem Markowicz pozostaje do Państwa dyspozycji pod nr telefonu 509482290
Drogi Rodzicu!
Zawsze będziesz najważniejszą osobą dla swojego dziecka, dlatego to głównie od Ciebie zależy, na jakiego człowieka ono wyrośnie. Bez względu na to ile Twoje dziecko ma lat, może podpisać się pod tym apelem:
- Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony.
- Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję – poczucia bezpieczeństwa.
- Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe.
- Nie rób ze mnie większego dziecka, niż jestem. To sprawia, że przyjmuje postawę głupio dorosłą.
- Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.
- Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam, są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości.
- Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.
- Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że cię nienawidzę. To nie ty jesteś moim wrogiem, lecz twoja miażdżąca przewaga.
- Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć twoją uwagę.
- Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed tobą bronić i robię się głuchy.
- Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie tłamszony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.
- Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To, dlatego nie zawsze się rozumiemy.
- Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.
- Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i wtedy tracę całą moją wiarę w ciebie.
- Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej.
- Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są.
- Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia. Nie wyobrażaj sobie, iż przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o takiej nawet ci się nie śniło.
- Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy.
- Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem, jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób, co możesz, żeby nam się to udało.
- Nie bój się miłości. Nigdy.
Janusz Korczak
pedagog, pediatra, pisarz, prekursor walki o prawa dziecka