… musimy dbać o nauczanie języka i w języku, tym najbliższym każdemu człowiekowi po to, żeby dać mu możliwość zdobycia na tyle wysokiej edukacji, wiedzy i umiejętności, aby mógł w pełni uczestniczyć w rozwoju społecznym”
– tymi słowami prof. Sławomira Ratajskiego, sekretarza generalnego Polskiego Komitetu do spraw UNESCO rozpoczęliśmy obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
Prowadzący przypomnieli, że dzień ten obchodzony jest na świecie od piętnastu lat., w Polsce od 11. Został proklamowany na 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku dla podkreślenia bogactwa różnorodności językowej świata i promocji wielojęzyczności, a także w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących, do których zalicza się 43 procent wszystkich aktualnie używanych. W związku z promowaniem poprawnej polszczyzny i podnoszeniem świadomości językowej w szkole odbyło się Wielkie Dyktando, do którego przystąpili gimnazjaliści z: Trzebiatowa, Mrzeżyna, Rewala i Pobierowa, reprezentanci dwóch szkół podstawowych z Trzebiatowa, licealiści wyłonieni podczas półrocznej rywalizacji w Szkolnym Konkursie Ortograficznym „Potyczki z bykami”: Jutrzenka Cirocka, Zuzanna Krzywak, Michał Bartkowski, Miłosz Smal oraz pani dyrektor Jadwiga Jaworska i prof. Krzysztof Ryłów –nauczyciel matematyki. Podczas gdy komisja sprawdzała dyktanda, uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu poprawności językowej w turnieju „Potyczki Językowe na Wesoło”, który był dla nich nie tylko sprawdzianem wiedzy, ale przede wszystkim dobrą, intelektualną zabawą i rozrywką.
Na zakończenie wręczono zwycięzcom statuetki, dyplomy i słodkie upominki.
Poniżej prezentujemy wyniki:
Wielkie Dyktando
Kategoria gimnazjaliści i szkoły podstawowe:
1 miejsce – Maksymilian Patoła (Gimnazjum z Trzebiatowa)
2 miejsce – Nawojka Cirocka ( SP 1 Trzebiatów)
3 miejsce – Natalia Dobkiewicz ( ZSS Rewal)
Kategoria licealiści:
1 miejsce – Michał Bartkowski, kl. Ib
2 miejsce – Zuzanna Krzywak, kl. IIb
3 miejsce – Miłosz Smal, kl. Ib
Kategoria „dorośli”:
1 miejsce – prof. Krzysztof Ryłów