…z Herbertem w przyszłość
Nowe kierunki kształcenia w Herbercie
Zespół Szkół Ponadgimnazlanych im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie to szkoła z długoletnim doświadczeniem w kształceniu młodzieży. Od roku szkolnego 2014/2015, oprócz Liceum Ogólnokształcącego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej, w placówce utworzone zostanie także Technikum. O zmiany w szkole zapytaliśmy dyrektor panią Renatę Tracz.
KD: Zbliża się czas egzaminów gimnazjalnych, a co za tym idzie, uczniowie gimnazjum muszą podjąć poważne decyzje dotyczące dalszej edukacji. Pani Dyrektor, na początku chcielibyśmy zapytać jaką ofertę na przyszły rok szkolny znajdziemy w Herbercie?
- RT. Przygotowując ofertę edukacyjną na rok szkolny 2013/2014 wzięliśmy pod uwagę zmiany dotyczące kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych podyktowane ustawą Ministra Edukacji Narodowej oraz zapotrzebowanie na rynku pracy. I dlatego chcielibyśmy zwiększyć efekty kształcenia zawodowego. Tym samym od 1 września wHerbercieutworzone zostanie Technikum, które kształcić będzie w dwóch zawodach: technik logistyk i technik teleinformatyk. A jednocześnie młodzież będzie mogła rozpocząć naukę w Liceum Ogólnokształcącym w trzech klasach: humanistyczno – językowej, matematyczno –przyrodniczej i wojskowo – policyjnej, tzw. mundurowej.
- Technik logistyk? Co czeka absolwenta tego kierunku?
- Technik logistyk to osoba, która organizuje i nadzoruje, zajmuje się przepływem zasobów i informacji w procesach produkcji, dystrybucji, magazynowania i transportu. Technik logistyk znajdzie pracę w firmach logistycznych, przewozowych i spedycyjnych. I tutaj także wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom lokalnego rynku pracy. Wraz z zwiększeniem funduszy UE na rozwój transportu w województwie zachodniopomorskim wzrasta zapotrzebowanie na takich właśnie pracowników.
- A technik teleinformatyk?
- Technik teleinformatyk zajmuje się z kolei uruchamianiem oraz utrzymywaniem terminali i przyłączy abonenckich, projektowaniem lokalnych sieci komputerowych, administruje sieciami lokalnymi, montuje i eksploatuje sieci teleinformatyczne. Technik teleinformatyk znajdzie zatrudnienie w przedsiębiorstwach korzystających z informacji elektronicznej, firmach montujących i sprzedających komputery i telefony komórkowe, organach administracji publicznej, w firmach projektujących i wdrażających nowoczesne rozwiązania teleinforatyczne. I w tym wypadku zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy podyktowane jest między innymi rozbudowywaniem sieci szerokopasmowego internetu.
- Jak wygląda nauka w technikum? Jakie przedmioty będą nauczane?
- RT. Oczywiście przedmioty ogólne: język polski, języki obce – angielski i niemiecki, historia, wiedza o kulturze, wiedza o społeczeństwie, podstawy przedsiębiorczości, geografia, biologia, chemia, fizyka, matematyka, informatyka, wychowanie fizyczne i edukacja dla bezpieczeństwa. Do tego dochodzą przedmioty zawodowe – praktyczne i teoretyczne. Przedmiotem dodatkowym, w obu przypadkach będzie historia i społeczeństwo.
- A co z tak zwanąZawodówką?W jakim zawodzie moglibyśmy rozpocząć naukę od przyszłego roku szkolnego?
- W Zasadniczej Szkole Zawodowej moglibyście rozpocząć naukę w wybranym przez siebie zawodzie, czyli w każdym. Obecnie w klasach zawodowych mamy przyszłych sprzedawców, fryzjerów, piekarzy, cukierników, ślusarzy, elektryków, mechaników samochodowych… Na rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na dobrych fachowców. Na dzisiejszy dzień nie wystarczy wykształcenie, tytuł, dyplom, zawód, trzeba jeszcze posiadać wiedzę ogólną i na to stawia szkoła – dyrektor nauczyciele i wszyscy pracownicy.
- Co na zakończenie chciałaby Pani jeszcze przekazać gimnazjalistom i ich rodzicom?
- Na zakończenie pozostaje mi tylko powiedzieć Zapraszam do Herberta – Herbert to poligon możliwości….
Wywiad z panią Renatą Tracz, Dyrektorem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie przeprowadzili: Monika Mackiewicz i Mateusz Leszczyński uczniowie klasy II b w ramach zajęć dziennikarskich.