Decyzja o oddaniu krwi, staniu się krwiodawcą, to początek drogi do zyskania ogromnej satysfakcji, wypływającej ze wiadomości, że być może Twoja krew uratuje życie innego człowieka. Komu pomagasz? Wszystkim chorym, potrzebującym krwi oraz samemu sobie. Kiedyś też możesz jej potrzebować.
W ciągu roku w Polsce konieczne jest dokonanie około miliona transfuzji. Krew jest potrzebna codziennie, w dużych ilościach ponieważ jest bezcennym lekiem, którego mimo wielu prób i postępu w nauce nie udało się wytworzyć syntetycznie. Jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także cierpiącym na szereg poważnych chorób. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów, pozwala ratować życie i zdrowie.
Krwiodawca to człowiek o większej niż przeciętna wrażliwości na sprawy ludzkie, skłonny do bezinteresownego działania na rzecz nawet nieznanego chorego czy ofiary wypadku.
Honorowy dawca krwi to także pewna postawa życiowa, wynikająca z dużego zrozumienia dla potrzeby leczenia krwią lub ratowania życia ludzkiego przez podanie niezastąpionego leku, jakim jest krew. To altruista, stawiający sobie za cel pomaganie innym, być może również swoim bliskim, kolegom przyjaciołom – czasem, jak wykazują liczne przypadki, także sobie samemu.
Do tej grupy osób od dnia dzisiejszego mamy przyjemność zaliczyć czwórkę naszych uczniów, waszych kolegów, którzy postanowili zostać honorowymi dawcami krwi. Są to Kamila Nowacka, Kasia Osękowska, Miron Łata z klasy III BC oraz Maciek Dobroszewski z klasy II C. Podczas pobytu w oddziale Rejonowego Centrum Krwiodawstwa w Gryficach udało im się przełamać wewnętrzne opory przed pobieraniem krwi. Początkowy strach przed kłuciem igłą, tego nie da się uniknąć, okazał się mocno przesadzony. Wszyscy spisali się znakomicie, a nagrodą za chwile niepewności okazała się ogromna satysfakcja z faktu, że w ten sposób ratujemy komuś życie (już o 8 czekoladach nie wspomnę). Brawo. Oby takich osób było więcej.