XVIII Zjazd KHS w Brzegu 7-8.10.2016 r.

Historia zatoczyła koło. 22 lutego 2001 r. 8 szkół noszących imię Zbigniewa Herberta podpisało akt założycielski KHS. Odbyło się to podczas I Zjazdu Herbertowskich Szkół w LO w Lublinie. Jesienią tego samego roku 15-16 listopada 2001 r. zorganizowano II Zjazd KHS w Brzegu.

Od tamtej pory co roku w kolejnych szkołach pod patronatem Zbigniewa Herberta (jest ich dziś już 21) odbywają się niezwykłe spotkania miłośników twórczości Księcia Poetów.

Przypomnijmy, że kolejne zjazdy odbyły się w Żorach, Warszawie, Gdańsku, Bełchatowie, Żerkowie, Słupsku, Częstochowie, Wrocławiu, Wronkach, Trzebiatowie, Słubicach, Kołobrzegu, Siemianowicach Śląskich i znów… w Lublinie (2015), Brzegu (2016)…

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie reprezentowali w tym roku: pani dyrektor Jadwiga Jaworska, nauczyciele p. Anna Szafrańska, p. Marcin Konopnicki oraz uczniowie z pocztu sztandarowego Martyna Baja, Dagmara Sobieralska, Łukasz Jędyk z klasy 3c.

Mimo trudnych warunków atmosferycznych przybyły do Brzegu również delegacje z innych szkół by wziąć udział w tym „rodzinnym” spotkaniu. Nikogo nie zraziły trudności związane z podróżą, bo przecież „do źródeł (do Brzegu) płynie się zawsze pod prąd.”

Zgodnie z tradycją podczas uroczystej inauguracji odbyła się ceremonia wręczenia nauczycielom Herbertowskich Szkół Medali KEN za wybitne osiągnięcia w pracy pedagogicznej i popularyzowanie twórczości Zbigniewa Herberta. Spośród grona pedagogicznego ZSP w Trzebiatowie odznaczenia w tym roku przyznano: pani Marii Akidzie, p. Adamowi Kupczykowi oraz p. Zbigniewowi Kupczykowi. Odznaczonym serdecznie gratulujemy.

W dalszej części zjazdu nauczyciele zwiedzali miasto, a następnie spotkali się w Muzeum Piastów Śląskich gdzie odbyły się obrady Klubu Herbertowskich Szkół. Uczniowie w tym czasie uczestniczyli w warsztatach teatralnych z aktorem Tomaszem Stochniałem. Z relacji młodych adeptów sztuki aktorskiej wynika, że były to niezwykle interesujące zajęcia.

Wieczorem, po spotkaniu z ukraińskim poetą Borysem Humeniukiem, zwiedzaliśmy „Śląski Wawel”, czyli Muzeum Piastów Śląskich. O odległej historii naszego państwa opowiadał z ogromną pasją dyrektor muzeum. Następnego dnia, po nocy spędzonej w hotelu Best Western Plus, udaliśmy się do Kurzni (Starobrawski Park Krajobrazowy), gdzie bardzo mile spędziliśmy czas przy wspólnym grillu. Zabawy integracyjne, serdeczne rozmowy, wymiana doświadczeń oraz wspomnienia z poprzednich zjazdów – to wszystko wypełniło nam czas drugiego dnia.

Tegoroczny zjazd w Brzegu zgodnie z tradycją przebiegał w podniosłej, ale przede wszystkim przyjacielskiej atmosferze. Zaopatrzeni w brzeską chałwę wróciliśmy do Trzebiatowa z dużą dawką przeżyć duchowych, którą niewątpliwie dostarczają zawsze te wyjątkowe spotkania.

A co za rok ? Zjazd w Żerkowie i spotkanie w Warszawie. Czekamy z niecierpliwością.